Служба аварійних комісарів

Діяльність аварійних комісарів в Україні сьогодні залишається явищем відносно новим і недостатньо врегульованим, тому виникає потреба в детальному дослідженні цього інституту та визначенні основних проблем діяльності на страховому ринку України і не тільки страховому.

Он-лайн платформа “ФАКТ”

Актуальність проблеми

  • Кожного дня виникають надзвичайні події (ДТП, пожежі, залиття, руйнування та інші непередбачувані катаклізми) і не завжди майно може бути застраховане, проте це не знімає відповідальності з винних та необхідності встановлення істини.

  • Саме для встановлення істини існує необхідність оперативної, кваліфікаційної фіксації місця події, щоб в подальшому за наявними матеріалами можливо провести експертизу (дослідження). І саме наші фахівці можуть прийти на допомогу в якості аварійного комісара чи спеціаліста.

  • Адже, спеціалістом є особа, яка володіє спеціальними знаннями та навичками застосування технічних або інших засобів і може надавати консультації під час вчинення процесуальних дій з питань, що потребують спеціальних знань і навичок (фотографування, складання схем, планів, креслень, відбору зразків для проведення експертизи. (ст.71 КПК України, ст.71 ГПК України, ст.74 ЦПК України, ст.70 КАС України).

Аварійний комісар: поняття та функції

Визначення розміру збитку при виникненні страхового випадку здійснюють аварійні комісари і експерти. Аварійний комісар (від фр. commissaire d’avaries) – це довірена фізична або юридична особа, що володіє відповідними знаннями і досвідом, до послуг якого удаються страхові компанії для організації процедур документального оформлення страхового випадку, оцінки збитку, підготовки матеріалів для обгрунтування і доведення страхової вимоги страхувальника у зв’язку з настанням страхового випадку. Це найважливіший елемент у врегулюванні претензій (збитків).

СТ. 25 ЗАКОНУ УКРАЇНИ «ПРО СТРАХУВАННЯ»

Страховик та страхувальник мають право залучити за свій рахунок аварійного комісара до розслідування обставин страхового випадку. Страховик не може відмовити страхувальнику в проведенні розслідування і повинен ознайомити аварійного комісара з усіма обставинами страхового випадку, надати всі необхідні матеріальні докази та документи.

Постанова кабінету міністрів від 5 січня 1998р. №8 “Про затвердження типового положення про організацію діяльності аварійних комісарів”.

Аварійний комісар не може з`ясувати обставини і причини настання страхового випадку та визначити розмір збитків:

  • На замовлення осіб, з якими перебуває у прямих родинних стосунках або знаходиться у службовій чи іншій залежності від них.
  • За договорами із суб`єктами, в яких він є засновником, має паї, акції або бере учать в управлінні ними.
  • На об`єктах, до яких аварійний комісар має особистий майновий інтерес.

Найважливіші чинники

Найважливіші чинники, що впливають на якість надання послуг аварійного комісарства: територіальний, професійний і технічний аспекти

Для якісного фіксування обставин справи необхідно:

  • Технічні та галузеві знання

  • Знання правил та навики судової фотографії

  • Базові знання з криміналістики, транспортної трасології та автотехніки

  • Сучасне технічне обладнання і т.д.

Необхідність в створенні нової служби аварійних комісарів з урахуванням особливостей різних галузей:

  • Аварійний комісар в справах ДТП

  • Аварійний комісар з майнової шкоди (затоплення, руйнування, пошкодження)

  • Аварійний комісар по огляду місця пожеж

  • Аварійний комісар у сільському господарстві в галузі рослинництва

Новітня програма підготовки

«Українська експертна компанія» розробила програму підготовки аварійних комісарів різних направлень з урахуванням новітніх технічних досягнень та програмних продуктів.

Вивчили досвід Європейських партнерів та створили новий стандарт для роботи аварійних комісарів в Україні.